På gång – 11 augusti 2024 är en blandad kompott om krukor för vintern, blombord, parfymdofter, äppelskalare, kaffetörst och träsniderier.
Caesars parfym återskapad 🙄
Forskare och parfymtillverkare säger sig ha återskapat den parfymdoft som Caesar använde – kallad Telinum. Parfymens doft grundar man på arkeologiska och historiska källor.

I den antika världen var parfym ett självklart inslag i vardagen för både högre och lägre samhällsklasser. De flesta romare föredrog enkla aromatiska sammansättningar, som en blandning av rosenolja, mandel och något så exotiskt som gladiatorernas svett 😜. Mynta, patchouli (en eterisk olja) och sällsynta blommor ingick ofta i doftputporrin.
Parfymtillverkning

Telinum är en karismatisk, robust, stark, ljus och dominerande doft precis som Julius Caesar själv.
Caesars parfym börjar man sälja i Italien, Turkiet och Frankrike i oktober 2024 för alla som är intresserade av att dofta som en av historiens mest kända härskare. Parfymen innehåller doft av irisblommor och rosentibast, som var eftertraktade och svåra att få tag på under antiken.
Så ska hunden dofta 🐶
Det italienska modehuset Dolce & Gabbana lanserar en lyxparfym för hundar, som ska göra ”varje promenad fashionabel”.
Doften, som är döpt efter grundaren D. Dolces hund ”Fefe”, har toner av ylang-ylang och mysk, ackompanjerat av sandelträ. På själva flakongen finns ett tassavtryck i äkta guld.
”Fefe” kostar drygt 1 100 svenska kronor och är både alkoholfri och säkerhetstestad!. (Mot vad då undrar jag!) Reklamens slogan är Jag är inte bara en hund. Jag är Fefe.
Läggdagsdoft – det senaste i doftvärlden
Bedtime perfumes är den nya trenden inom parfymindustrin.
DreamScentz är en patentsökt teknologi för att designa dofter som ska optimera sömnkvaliteten. Idén är att doften, ska skapa en lugn atmosfär, få en att slappna av i sinnet och kroppen och hjälpa en att sova bättre och längre – så att man kan vakna upp och känna dig avslappnad, vitaliserad och utvilad. Tro’t den som vill!
Lavendel och kamomill är annars sedan gammalt beprövade rogivande medel.
Ett tidigare inlägg jag skrivit om parfym mm – Doft av parfym
Fåglar mm snidade i trä som nyttoföremål
Sjöfåglar som flasköppnare är en av många små konstverk som man köpa på underbara Wildlifegarden, mm. Här är de senaste tillskotten

Vinterplanering- och plantering av växter
Planerar att än en gång försöka få några växter att övervintra. Hittade dessa lätta och frostsäkra krukor som är betydligt billigare (199 kr) än den klassiska Lindesbergskrukan (600-700 kr).

Lättplacerade blombord
Dessa små, nätta och lättplacerade och prisvärda blombord är ett nytillskott här hemma där vi inte kan ha krukväxter i fönstren.
Äpplen på gång
Äppelskalare är aktuellt och bra att ha hemma nu när äpplena mognar. Den skivar, skalar och kärnar ur.
Vilket äpple passar bäst till bak, mat, mos eller must?
Vårt dagliga kaffe

Man har kommit fram till att vissa personer är genetiskt predisponerade att älska kaffe mer än andra.
Det finns små variationer i människors dna. I kaffeentusiasternas dna visade sig dock sju genetiska sammansättningar vara mer framträdande än hos personer som var mindre förtjusta i kaffe.


Liknande blombord har jag också till växter som har blivit för stora för att stå i fönstren. Kan inte vara utan 😄
Parfym kan jag vara utan och jag hade aldrig i livet sprayat in min hund med någon som helst doft. Ingen hund skulle uppskatta det.
Jättefina nyttoföremål. Bra att de gör nytta och samtidigt kan stå framme som konstverk.
Kaffe på morgonen är ett måste här. Utan kaffe är jag en trafikfara ute i bilen 😂
Ha en trevlig ny vecka!
Krukväxter gör så mycket till trivseln i ett hem. Det bästa med de här blomborden är att de är så lätta att flytta.
Parfym till hundar verkar inte klokt tycker jag.
Kaffe är ett absolut ett måste på morgnarna, men det är faktiskt den enda kopp jag dricker på dagen.
Hoppas du också får en bra start på den nya veckan.
Pingback: På gång – 11 augusti 2024 - Bloggfeed
Det här med dofter är en tvistefråga numera. Tyvärr är det fler och fler som blir allergiska och det tål att tänka på i många sammanhang. Unga pojkar i nedre tonåren är de som doftar mest har jag noterat. Alldeles för mycket tycker jag när dofterna kan anas flera meter från bäraren.
Hundar, underliv!!!, sovrummet, köket – överallt skall det sprayas. För att dölja smutsdoft, eller??
Börjar bli dags att doftbanta!
Skönt att OS börjar lida mot sitt slut säger jag som i vanliga fall gillar sport. Alldeles för splittrat med alldeles för många olika idrotter under kort tid. De små sporterna har inte haft någon chans hos mig. Finns ju så otroligt många roliga sätt att idka sport på. Kul ändå att publiken infunnit sig på de flesta arenorna. Och peppar, peppar , verkar det som om säkerheten fungerat. Vilken invigning – den gillade jag!
Kaffet lär bli dyrare har jag läst mig till. Det kommer att svida, men åtminstone en GOD kopp kaffe/dag kommer jag att unna mig.
Bra tips med krukorna. Det börjar faktiskt ”krispa” till i luften och ljuset har ändrat karaktär. Dags att plocka fram byxor och långärmat igen!
Ha en fin vecka! // Majvor
Att unga pojkar parfymerar sig kände jag inte till. Ganska förfärligt! Själv använder jag en bodylotion som ger en mild och fräsch doft. Det är många doftsprayer på marknaden. Det är nästan så att inget får lukta naturligt numera.
Jo OS har varit underhållande och hela tiden väldigt trevlig publik tycker jag. Så skönt att inget hände med säkerheten. Men det blir för mycket. Det gällde att att bara kolla det man verkligen var intresserad av. Kul att det gick så bra för Sverige. Sara och Mondo i synnerhet. Men som sagt nu räcker det. Premier League börjar väl snart så att vi kan återgå till ordningen igen ⚽.
Det känns skönt att det börjar bli lite krispigare i luften. Nattsömnen blir bättre och det känns bra med långbrallor igen.
Hoppas du också får en fin vecka. Ny resa på G?
Om Etna håller sig lugn …. blir det en resa till Sicilien i september. ✊️✊️
Det låter fint. Mycket historia där. Och god mat förstås! Etna får hålla sig lugn ett tag nu.
Så vackra de gamla parfymflaskorna är, jättefina även utan innehåll.
Kaffe skulle jag inte klara mig utan, speciellt inte på morgonen.
Ja parfymflaskorna är verkligen dekorativa.
Kaffe på morgonen måste man ha. Läste att det ska bli ännu dyrare snart, men morgonkaffet måste man kunna unna sig.
Ha nu en riktigt skön sensommarvecka!
Så trevligt med ett ”på gång” från dig igen Eva!
Parfym använder jag aldrig längre men känner ofta när jag möter ungdomar parfymdoft som är så stark att den ligger kvar i spåren där de gått. Men de gamla parfymflaskorna var väldigt vackra.
Det lilla blomsterbordet var verkligen fint. Så lagom i storlek också. Morden i Marlow har jag tittat på och gillade den. Roligt att det spelas in en ny omgång.
Äpplen kommer det att bli många i år. Får se om det blir så pass att vi kan åka iväg och få vår egen äppelcider.
Kaffe har jag nästan slutat med. Jag mådde inte längre bra av det utan har istället gått över till te. Men visst kan jag längta efter en kopp och visst tar jag mig en ibland, senast när jag var hos frissan.
Önskar dig en fin augustivecka!
Blir så glad att du läser mitt på gång. När det gäller dofter man använder gäller uttrycket ”less is more”. Kan inte förstå att ungdomar vill parfymera sig så starkt.
Roligt att höra att du också tittat på Morden i M och uppskattat den.
Hoppas ni får er egen äppelcider som är så läskande och gott.
Jag försöker vänja mig vid att dricka te. Det är betydligt mer skonsamt för magen än kaffe, men morgonkaffet kan jag inte vara utan.
Trevlig fortsättning på veckan!
Parfym baserad på svett. Jo, jag tackar ja 🙂
Själv uppskattar jag ”Vasa 1628”, snapsen som baseras på resterna man hittade på det sjunkna regalskeppet Vasa. Världens äldst bevarade brännvin. Det är historia det.
Om en parfym doftar svett kanske man lika gärna kan vara utan!? Kan tänka mig att det är djup smak i den snapsen!
Svårt med parfymer, tyvärr klarar jag inte sånt numera, allt är oparfymerat. När jag jobbade hände det ibland att jag var tvungen att kliva av bussen om det klev ombord någon med stark parfymdoft. Men ett schampo med svag honungsdoft verkar gå bra.
Den där deckarserien ska jag kolla, har just avslutat Blackshore på SVT Play, ruskigt bra.
Nä stark parfymdoft kan vara väldigt jobbig. Däremot en svag fräsch doft tycker jag är fint.
TV-serie Blackshore har jag också sett och det med stor behållning. Hon som spelade huvudrollen- Lisa Dwan har jag kollat att hon heter – var helt suverän.
Som alltid trevligt och lärorikt att läsa ditt ”på gång”- inlägg! Vackra gamla parfymflaskor!
Hundparfym … så knäppt! Aldrig att jag tänker utsätta Muffin för det!
Wildlife har många trevliga saker … tittar ofta in där. Just nu sugen på nyckelringarna med svamp 🙂
Tack för tipset om tv-serien!
Tack för det Anki. Tänkte faktiskt på dig när jag såg nyckelringen med kantarellen. Finns det svamp nu eller har det varit för torrt hos dig?
Hund ska lukta hund och ingen parfym. Men vad gör inte somliga för att tjäna pengar!?
Ha en riktigt skön helg!
Det är ganska torrt och kantarellerna jag hittade härom dagen var supertorra … och annan svamp lyser mest med sin frånvaro. Förhoppningsvis kommer det regn snart och september kan mycket väl bli en riktigt bra månad för att plocka svamp 🙂
Ha en fin helg du också Eva!
Samma här. Vi får satsa på september i stället.
Spännande info, tack Eva! 🙂 Lägger bl a tv-serien på minnet, även om jag avskyr reklamen på Tv4 play.
Men vilka stolligheter med parfymerna….! 😣
Ja reklamen kan man bli tokig på. Ibland låter man bli att titta på vissa program därför att reklamen förstör. Man kommer ofta inte ihåg vad programmet man ser handlar om.
Trevlig helg!
Pingback: Om Augusti månad – Seniorvinklat